فارسی | English | ورود به سایت
- دوشنبه ٠٤ مهر ١٤٠١
لینک های مرتبط
حمایت کنندگان ما
$('#s3').cycle({   fx:   'fade',   speed: 'fast',   timeout: 0,   next:  '#next3',   prev:  '#prev3' });
عضویت در خبرنامه
صفحه اصلی > در رابطه با سرطان پستان > جايگاه جراحي و روش هاي محتلف جراحي در سرطان پستان > جراحي پستان > جراحي حفظ پستان 

جراحی حفظ پستان

در این روش ضایعه سرطانی با یک حاشیه از بافت طبیعی دور آن برداشته می شود و سعی می شود تا فرم پستان حفظ شود. این روش توسط پروفسور ورونزی در دهه هفتاد میلادی در میلان ایتالیا ابداع شد و علیرغم مخالفت شدید به ویژه در امریکا در ابتدا ی ارایه این روش به تدریج به عنوان روش استاندارد درمان سرطان پستان جایگزین ماستکتومی شد. در ابتدا همانند ماستکتومی تخلیه زیر بغل جزو اصلی این جراحی بود.

در استفاده از این روش چند نکته ضروری است:

-به منظور جلوگیری از عود موضعی همه بیماران می بایست به دنبال این نوع جراحی پرتو درمانی دریافت نمایند. بنابر این تنها بیمارانی برای انجام این روش مناسب هستند که در نزدیکی آن ها مرکز رادیوتراپی وجود داشته باشد و امکان رزرو نمودن وقت رادیوتراپی هم در زمان مناسب برای آن ها میسر باشد.

-قبل از اقدام به جراحی با تصویر برداری مناسب مطمئن باشیم که کانون دیگری در پستان وجود ندارد.

-با انجام جراحی بتوانیم ضایعه سرطانی را به طور کامل با یک حاشیه از بافت سالم بر داریم و در عین حال فرم پستان را حفظ نماییم. هر چه حاشیه بافت سالم دور ضایعه بیشتر باشد احتمال عود کمتر است اما از طرف دیگر با برداشت حجم بیشتر از پستان دفرمیته پستان هم بیشتر می شود. در ابتدا حداقل 1 سانتی متر حاشیه به عنوان حاشیه استاندارد محسوب می شد. در حقیقت با 10 میلی متر حاشیه احتمال عود موضعی کمتر است اما با توجه به محدودیت جراحی برای حفظ فرم پستان حاشیه 10-1 میلی متر به عنوان حاشیه مورد قبول محسوب می شود و اگر حاشیه کمتر از 1 میلی متر باشد درگیر محسوب شده و نیاز به مجدد است. در صورت وجود حاشیه درگیر شیمی درمانی و پرتو درمانی نمی توانند کاهش قابل توجهی در میزان عود داشته باشند و حتما نیاز به جراحی مجدد است. اگر حجم پستان اجازه دهد می توان دوباره حاشیه گرفت و باز هم پستان را حفظ نمود. این جراحی رادیکالیزاسیون یا تمیز سازی نامیده می شود. Radicalization  اما گاهی در صورت درگیری حاشیه امکان حفظ پستان دیگر وجود ندارد و جراح مجبور به انجام ماستکتومی است.

بنابر این شرط اصلی انجام جراحی حفظ پستان در صورت اطمینان از سلامت مابقی پستان و امکان پرتو درمانی بعد از جراحی نسبت اندازه تومور به حجم پستان است. به عنوان یک اصل کلی تومور های ناحیه فوقانی خارجی که در آن حجم بیشتری از بافت پستان وجود دارد مناسب ترین تومورها برای حفظ پستان و سرطان های ربع فوقانی داخلی که کمترین حجم  پستان در آن قرار دارد بدترین ضایعات برای جراحی حفظ پستان است.

اگر به علت نسبت اندازه ضایعه سرطانی یا محل آن امکان جراحی حفظ پستان نباشد همواره الزام به ماستکتومی نیست. در این حالت به ویژه در شرایطی که بیمار اصرار بر حفظ پستان داشته باشد یا می توان در صورتی که بیمار نیاز به شیمی درمانی بعد از عمل داشته باشد آن را قبل از عمل تجویز نمود (شیمی درمانی نئو آدجوانت) و با کوچک شدن ضایعه اقدام به جراحی حفظ پستان نمود. یا اینکه از ابتدا یا بعد از شیمی درمانی نئو آدجوانت اقدام به جراحی انکوپلاستیک نمود.

 

بازدید کنندگان سایت :

1015348

|

بازدید کنندگان امروز :

134

|

بازدید کنندگان حاضر در سایت :

1

آدرس : انتهای خیابان گاندی شمالی پلاک 9 واحد 1 - تلفن و دورنگار: 88882457 - تلفن وقت دهي: 09101686140 ایمیل: info@tcbc.ir